Word abonnee van Wegwijs voor maar €14,95 per jaar en ontvang twee keer het uitgebreide Wegwijs Magazine en 48 keer Wegwijs Actueel!
‘Nieuwe’ beleggingsvorm interessant voor lange-termijn spaardoel
Indexbeleggen steeds populairder
Gepubliceerd op: 01 juni 2010In de laatste editie van Wegwijs Magazine werden de voordelen van indexbeleggen reeds beschreven. De mogelijkheden die deze vorm van beleggen biedt, is door banken echter nooit nadrukkelijk onder de aandacht gebracht. Na nieuwkomer Brand New Day is met Aegon de eerste grote financiële dienstverlener opgestaan die het indexbeleggen actief promoot in een landelijke reclamecampagne. Hiermee lijkt het indexbeleggen aan een flinke opmars bezig.
Een index bestaat uit een aandelen van verschillende bedrijven. De aandelen zijn in een bepaalde categorie (index) geplaatst omdat de bedrijven bepaalde kenmerken hebben. Bijvoorbeeld de omvang van de onderneming, de sector waarin deze actief is en de vestigingsland kunnen van invloed zijn. In Nederland bevat de AEX-index aandelen van de grootste en meest invloedrijke bedrijven van ons land. Of een aandeel in de AEX wordt geplaatst, hangt mede af van het aantal maal dat een aandeel jaarlijks wordt gekocht en verkocht. Een index met aandelen van bedrijven over de hele wereld is de MCSI world-index. Deze index bestaat uit meer dan 1.700 aandelen van bedrijven uit meer dan 20 landen.
Passief of actief beleggen
Indexbeleggen wordt ook wel passief beleggen genoemd. Passief
omdat er geen managers van beleggingsfondsen aan te pas komen die
selecteren welke aandelen worden gekocht en verkocht. De aandelen
die een index bevat staan namelijk vast door de kenmerken van de
bedrijven. Het enige wat de beheerders van het fonds
beslissen is het type index waarin
wordt belegd. Tegenover dit passieve beleggen staat het
actieve beleggen. Hierbij zijn het wel de managers van de
aandelenfondsen die bepalen waarin belegd wordt. Een vorm van
beleggen die over het algemeen meer kosten met zich meebrengt dan
het indexbeleggen. Vooral het salaris en de kosten voor de vele
aan- en verkopen zijn de oorzaak van de relatief hoge kosten. Voor
het indexbeleggen is een jaarlijkse vergoeding van rond de 0,5
procent gebruikelijk, terwijl die bij actief beleggen kan oplopen
tot twee procent of meer.
AEGON Europa Index Aandelen Fonds
Een van de indexbeleggingen van Aegon is het Europa Index Aandelen
Fonds, waarbij de belegger investeert in aandelen die onderdeel
zijn van de MSCI Europe Net Index. Onderstaand worden de kosten
weergegeven die Aegon rekent:
- Voor het aan- en verkopen van het indexfonds: 0,35
procent
- Jaarlijkse beheervergoeding: 0,45 procent over het beheerde
bedrag
- Maandelijkse kosten beleggingsrekening: € 3,- (vanaf 1 januari
2011)
- Jaarlijkse service fee: 0,05%
Wie bijvoorbeeld voor 5.000 euro in het Europa Index Aandelen Fonds belegt, betaalt hiervoor eenmalig € 17,50 als aankoopkosten. Vervolgens bedragen de jaarlijkse kosten voor het beheer bij het genoemde beleggingsbedrag € 22,50. De kosten voor de beleggingsrekening zelf en de jaarlijkse service fee bedragen in totaal € 38,50.
Rendement en risico's
Naast de hoogte van de kosten is uiteraard ook van belang wat het
indexfonds oplevert aan rendement. Er zijn voorbeelden van
beleggingsfondsen die met een actief beleggingsbeleid goede
resultaten boeken. Toch blijkt dat het lastig is om een index te
verslaan. De fondsmanager moet in dat geval precies die aandelen
van bedrijven eruit pikken die beter presteren dan gemiddeld. In
vier van de vijf gevallen maakt deze fondsmanager een verkeerde
keuze.
Zowel beleggers in actieve fondsen als in indexfondsen lopen een bepaald risico. Het risico dat slechte prestaties van één of enkele bedrijven te veel invloed hebben op het rendement, neemt af naarmate er wordt belegd in een groter aantal ondernemingen. Zo zal de waarde van beleggingen in de eerder genoemde MCSI world-index pas dalen wanneer de koers van een omvangrijk deel van de 1.700 aandelen daalt.
Wie vermogen wil opbouwen voor toekomstige zaken als het aanvullen van het pensioen, de studie voor de kinderen of een ander lange-termijndoel, kan hiervoor bij diverse partijen beleggen in een indexfonds. Via de digitale antwoordkaart kan meer informatie worden verkregen over de kosten die verschillende aanbieders rekenen en de verschillen tussen de indexfondsen zelf.
Andere lezers van dit artikel lazen ook
- 02-02-2012 Geld verdienen met aandelen Facebook 1.028 lezers
- 24-01-2012 “AEX eindigt 2012 op 350,06” 727 lezers
- 03-01-2012 “Aandelen 29% te goedkoop” 2.725 lezers
- 19-12-2011 Eindejaarsrally op de aandelenmarkten? 872 lezers
- 01-12-2011 Banken lenen gemakkelijker 397 lezers
Meest gelezen artikelen over dit onderwerp
- 27-07-2011 Spaarrente in de lift 10.262 lezers
- 13-05-2011 Economische onrust trekt spaar- en hypotheekrente omlaag 9.924 lezers
- 11-03-2011 Gevolgen tsunami voor aandelen en hypotheekrente 7.000 lezers
- 10-05-2011 Help, mijn spaarbank komt uit het buitenland! 6.844 lezers
- 30-06-2011 Hoogste spaarrente bij LeasePlan Bank: hoe lang nog? 6.534 lezers
