Wegwijs - Nieuws voor uw privéportemonnee Wegwijs - Nieuws voor uw privéportemonnee

   
Erop of eronder op de woningmarkt...

Vrijstaande woning meer dan halve ton in waarde gedaald

Erop of eronder op de woningmarkt...

Gepubliceerd op: 23 februari 2010

De woningmarktcijfers van het Kadaster over januari zijn bekend en helaas weinig rooskleurig. Het aantal in januari geregistreerde woningverkopen is gedaald ten opzichte van een jaar eerder. In januari 2009 werden 8.700 woningen verkocht, tegen 7.708 in januari dit jaar. Ook de gemiddelde prijs die voor een woning werd betaald, is - op jaarbasis - met 15.256 euro gedaald tot 240.650 euro. Somber nieuws voor eigenaren. Zeker voor diegenen die de gemiddelde waarde van hun woning zelfs onder die van januari 2007 zien duiken.  Het is echter de verwachting dat de woningmarkt in de komende maanden aantrekt.

Zoals het spreekwoord luidt komt dan na regen zonneschijn.

Op dit moment hoopt iedereen dat de woningmarkt aantrekt: huiseigenaren, makelaars, notarissen, hypotheekverstrekkers, Na een moeilijke periode is extra omzet meer dan welkom. In december 2009 steeg het aantal geregistreerde woningverkopen relatief hard. Deze relatieve stijging werd in januari echter niet doorgezet.

Grote verschillen per stad
De ontwikkeling van de gemiddelde huizenprijzen verschilt fors per stad en per woningtype. Tot de grootste dalers behoren Haarlem (-13,1%), Ede (-12,9%) en Apeldoorn (-8,1%). Emmen en Zwolle konden gelukkig nog een lichte stijging melden van respectievelijk 0,1 en 0,5 procent. Haarlemmermeer kopte met kop en schouders boven de rest uit met een stijging van 2,2 procent. Daarmee scoort de gemeente dus 8,2% beter dan de gemiddelde Nederlandse gemeente.

Van de grote steden zijn Amsterdamse huiseigenaren het slechts af met een waardedaling van 6 procent. In Utrecht en Den Haag bedraagt de waardedaling 2,4 procent. Rotterdammers zijn het ‘best’ af met een min van 0,9 procent.

Vrijstaande woningen 57.145 euro in waarde gedaald
Mensen die van hun luxe villa afwillen, zullen een verlies op de koop toe moeten nemen. De vrijstaande woningen daalden namelijk veruit het meest in waarde. Een koper die in januari 2009 een vrijstaande woning kocht, betaalde daar gemiddeld 452.544 euro voor. Dit bedrag daalde in januari tot onder de vier ton (395.399 euro)! Ook de gemiddelde verkoopprijs van hoekwoningen en tussenwoningen daalde met meer dan 6 procent. Alleen appartementen konden zich onttrekken aan de waardevermindering. De gemiddelde verkoopprijs van appartementen steeg op jaarbasis met 1.030 euro naar 192.597 euro. Te meer is dit een bewijs dat een aantrekkende woningmarkt start bij de startende woningkoper. Bij het aantrekken van de woningmarkt zullen de starterswoningen dan ook bovengemiddeld in waarde toenemen. 

Aantal woningen per koper weer omhoog
Het aantal woningen beschikbare woningen per potentiële koper daalde in december naar 16. Op dit moment bedraagt het aantal woningen per koper weer meer dan 18. Meer keus voor de koper dus en een minder riante positie voor de verkoper. Ondanks deze stijging komt het aantal nog niet in de buurt van het record (22 woningen per potentiële koper) in april vorig jaar. Het is de verwachting dat het naderend voorjaarsweer de kooplust aan zal wakkeren. In de relatief lange periode met winterweer was het weinig aantrekkelijk om op pad te gaan en woningen te gaan bezichtigen. De koop- en kluskoorts ontstaat als de zon doorbreekt.

Uit de recente cijfers blijkt dat de woningmarkt moeite heeft om richting te kiezen. De relatief lage woningprijzen en de recent gedaalde hypotheekrente kunnen echter voor de extra stimulans zorgen die nodig is om huizenkopers over de streep te trekken. Wie bij een woningaankoop optimaal wil profiteren van de onderhandelingsmogelijkheden, bereidt zich goed voor bij de aankoop van een woning. Klik hier om meer informatie aan te vragen over het voor het eerst kopen van een woning.

De cijfers van het Kadaster hebben betrekking op de daadwerkelijke woningverkopen van ongeveer drie maanden eerder. Niet het moment van verkopen maar de afhandeling bij de notaris is namelijk het meetpunt. De verkopen die dit voorjaar plaatsvinden zijn pas terug te zien in cijfers die het Kadaster medio juni uitbrengt.

Meer informatie

Vink hieronder aan over welke onderwerpen je meer informatie wilt ontvangen.

Vink alsjeblieft minstens één onderwerp aan

Persoonsgegevens

Vul hieronder je persoonsgegevens in en klik op "Verzenden" om het formulier te versturen.

Bezig met verzenden

Je gegevens worden verzonden, een moment geduld alsjeblieft.

Meest aangevraagde informatie

Wij hebben de gegevens in goede orde ontvangen.

Hieronder staan onderwerpen waarover bezoekers van Wegwijs.nl de meeste informatieverzoeken indienden. Wil je ook informatie ontvangen over één van deze onderwerpen, geef dit dan onderstaand aan. Het opnieuw invoeren van uw persoonsgegevens is niet nodig.

Vink alstublieft minstens één onderwerp aan

Bezig met verzenden

Je gegevens worden verzonden, een moment geduld alsjeblieft.

Formulier verzonden

Wij hebben de gegevens in goede orde ontvangen en nemen zo spoedig mogelijk contact op.

 

Andere lezers van dit artikel lazen ook

Meest gelezen artikelen over dit onderwerp

Gepubliceerd op: 23-02-2010
http://www.wegwijs.nl/artikel/2010/02/erop-of-eronder-op-de-woningmarkt