Word abonnee van Wegwijs voor maar €14,95 per jaar en ontvang twee keer het uitgebreide Wegwijs Magazine en 48 keer Wegwijs Actueel!
Snel beslissen over woningaankoop mogelijk gewenst
Discussie over aftrek hypotheekrente op zeer slecht moment
Gepubliceerd op: 26 januari 2010Er zijn diverse kleine signalen dat Nederland de ogen weer opent voor een nieuwe woning. Een stimulans die eenvoudig de kop in kan worden gedrukt door onduidelijkheid rondom de hypotheekrenteaftrek. Duidelijk is: er gaat wat met de fiscale aftrekmogelijkheden gebeuren. Onduidelijk is: wanneer? Hoe vaker politici het onderwerp ter sprake brengen, hoe langer de woningkoper zal afwachten om een nieuwe woning te kopen.
"Het huidige systeem van hypotheekrenteaftrek zal dit kabinet niet overleven", aldus Minister van Financiën Wouter Bos in een presentatie bij Amsterdamse studenten afgelopen november. Niet alleen is de hypotheekrente een logisch en gemakkelijk alternatief om snel extra geld te ontvangen en zo de extra uitgaven van het kabinet te compenseren. Het is ook een paradepaardje voor een kabinet. Net als de introductie van het huidige zorgstelsel dat in het vorige kabinet was. Een kabinet wil op bepaalde eminente terreinen een stempel drukken op de maatschappij. Een gedurfde beslissing over de hypotheekrenteaftrek zou één van die stempels kunnen zijn.
33% minder hypotheken
De totale hypotheekomzet van 2009 is 33% gedaald ten opzichte van een jaar eerder. Terug naar het jaar 2000 dus. Een stagnatie in het aantal verkopen, gecombineerd met de lagere woningwaarde en het feit dat er relatief veel appartementen en tussenwoningen werden verkocht, maakt dat de daling in de hypotheekomzet nog groter was dan de daling bij de woningverkopen (30%). Deze cijfers maken een discussie over de hypotheekrenteaftrek extra wrang.
Geen heilige huisjes
Ook Minister President Jan Peter Balkenende heeft inmiddels gezegd hypotheekrenteaftrek mee te nemen als één van de mogelijkheden om tekorten van de Nederlandse staat aan te pakken. Echter, daarmee kan het huidige kabinet economisch herstel tegenhouden. Als het beter gaat met de economie, zal de goedkope staatsrente - de rente waartegen banken kunnen lenen - stijgen. Dit gebeurt op een moment wanneer er weer meer vertrouwen is in de economie en consumenten langzaam meer aankopen durven doen.
Angst onvermijdelijk
Als echter er tegelijkertijd de hypotheekrenteaftrek ter discussie wordt gesteld, ontstaat er opnieuw angst en onzekerheid bij de consument. Deze houdt als reactie hierop de hand op de knip. Hierdoor laat herstel van de Nederlandse economie langer op zich wachten. Ook andere oplossingen van het kabinet hebben overigens een verminderde koopbereidheid bij de Nederlander tot gevolg. Het is een impasse waarvoor het huidige kabinet een oplossing zal moeten vinden. Geen gemakkelijke keuze.
Geen probleem bij lopende hypotheken
De discussies in het verleden hebben aangetoond dat maatregelen altijd worden geopperd voor nieuwe hypotheken. De huidige regelingen blijven op de oude wijze doorlopen. Het huidige systeem van renteaftrek is wellicht voor de politiek niet wenselijk. Voor de woningkoper is het zaak om juist nu nog te profiteren van de maximale renteaftrekmogelijkheden van dit moment in combinatie met de relatief lage hypotheekrente. Wie een overzicht wil ontvangen van de laagste hypotheekrentes van dit moment, kan dit aanvragen via de digitale antwoordkaart.
Andere lezers van dit artikel lazen ook
- 27-01-2012 Eindelijk verlaging hypotheekrente 4.840 lezers
- 17-01-2012 Laagste 10-jaars rente sinds 16e eeuw 6.007 lezers
- 16-01-2012 ABN stemt in met forse beperking maximale hypotheek 1.318 lezers
- 13-12-2011 Stijgende lijn hypotheekrente definitief ingezet 2.541 lezers
- 12-12-2011 Grote hypotheekverstrekker gooit handdoek in de ring 1.755 lezers
Meest gelezen artikelen over dit onderwerp
- 13-05-2011 Economische onrust trekt spaar- en hypotheekrente omlaag 9.923 lezers
- 25-08-2011 Exorbitante rentemarge hypotheekbanken 9.051 lezers
- 10-06-2011 Onrust economie gunstig voor hypotheekrente! 8.908 lezers
- 03-02-2011 Nooit meer aflossingsvrij wonen 8.476 lezers
- 15-07-2011 Hypotheekrente omlaag door problemen overheden 8.248 lezers
